A talaj nélküli kultúrák mindazon kultúrák, amelyekben a növény gyökérzetét a talajon kívüli, korlátozott és körülhatárolt közegben fejleszti ki és fejezi be termelési ciklusát. Ezen a termesztési típuson belül találunk vizes és szubsztrátkultúrát:

  • Vízkultúra: A hidroponikus rendszerekben a növények gyökerei közvetlenül érintkeznek a tápoldattal. A legelterjedtebbek az NFT (Nutrient Film Technique) különböző változataival, a mélyáramlásos hidrokultúra, a lebegő gyökerű hidrokultúra és az aeroponika.
  • Szubsztrátkultúra: Ezekben a rendszerekben olyan porózus fizikai közeget használnak, amely vízmegtartó képességgel rendelkezik, amely megkönnyíti a növény gyökérzetének rögzülését és fejlődését, miközben védi a fénytől, és megfelelő kompromisszumot hoz létre a levegőztetés és a vízmegtartás között, amely lehetővé teszi a növény számára a légzést és a megfelelő fejlődéshez szükséges víz és tápanyagok asszimilálását.

Az öntözés előnyei a talaj nélküli kultúrákban

A "talaj nélküli növények" termesztésének előnyei a termesztőközeg következő sajátosságainak köszönhetőek:

  • A növényt általában üveg alatt és nagyobb ültetési sűrűséggel termesztik, mint amikor a növényt közvetlenül a földbe ültetik.
  • Lehetővé teszi a termesztést olyan területeken, ahol a talaj jellemzői korlátozó tényezők vagy nem a legmegfelelőbbek.
  • Lehetővé teszi a tápoldat felszívódását és a gyökérrendszer optimális növekedését és regenerálódását biztosító termesztőközeg körülményeinek pontos szabályozását.
  • Ez lehetővé teszi a magasabb szintű, programozott, homogén, a piac által megkövetelt jellemzőkkel rendelkező termelést.
  • A gyökérrendszer által elfoglalt közegben optimális arány alakul ki az oxigénellátottság és a tápoldat rendelkezésre állása között, ami javítja a növény fejlődését.
  • Optimalizálja a tápanyagfogyasztást és a víz-energia binomiát a növény fejlődéséhez.

A védett és talaj nélküli növényekre vonatkozó követelmények

Táplálkozás: A kis gyökérfejlődési közeg és az alacsony vagy nem létező kationcserélő kapacitás azt jelenti, hogy a növény teljesen függ a tápanyagellátástól az öntözővízzel együtt. A növény megfelelő fejlődéséhez, a kívánt termelési cél elérése érdekében az öntözőrendszeren keresztül kell biztosítani az összes tápanyagszükségletet.

Öntözés: Az azonos öntözési területen lévő összes növény azonos éghajlati viszonyoknak van kitéve. Minden növény gyökerei azonos jellemzőkkel és rendelkezésre álló térfogattal rendelkező közegben fejlődnek. Annak érdekében, hogy a növények azonos kitettségi körülmények között egyformán reagáljanak, fontos, hogy az egyes öntözési ciklusok időtartamától függetlenül mindegyik növény azonos mennyiségű vizet és tápanyagot kapjon.

Az egyes öntözések során adagolt víz- és tápanyagmennyiségeknek egyenletesen kell eloszlaniuk a növény gyökérzetében. Ehhez a csepegtetési pontokat jól kell elosztani és rögzíteni, hogy megakadályozzák, hogy előre nem látható körülmények vagy kitettség miatt elmozduljanak.

Az öntözővíz hőmérséklete: A fekete mikroöntözőcsövek hőmérsékleti értékei 5-10 °C-kal magasabbak a fehér csövekénél.

A víz oldott oxigéntartalma a hőmérséklet növekedésével csökken. A 20°C-os víz oldott oxigéntartalma 10%-kal csökken, ha a hőmérsékletet 25°C-ra emeljük, és 20%-kal, ha további 5°C-kal növeljük, és elérjük a 30°C-ot.
 Ha ez megtörténik, a gyökérközegben a növény számára az oxigén elérhetősége nem elegendő a gyökértevékenység fenntartásához, és ilyen körülmények között könnyebben jelentkezhetnek gombás vagy bakteriális betegségek.

Fenntarthatóság/Körforgásos gazdálkodás: A növény fejlődésének biztosítása érdekében az aljzat vízmegtartó képességét meghaladó vízmennyiséget kell biztosítani, biztosítva, hogy a víz az aljzat teljes térfogatát elérje, és a növény által fel nem szívott ionok elvezetésre kerüljenek. A környezetbe bocsátott víz minősége szennyezési problémákat okoz, és az újrafelhasználáshoz szűrési és fertőtlenítési kezelésekre van szükség.

AZUD megoldások

Táplálkozás: Az AZUD QGROW tápoldatozó berendezés lehetővé teszi az öntözési gyakorlatok autonóm irányítását és a pontos tápoldatozást. A trágyázási folyamat automatizálása lehetővé teszi, hogy a kívánt gyakorisággal, tápanyagegyensúlyban és koncentrációban juttassuk ki a műtrágyákat az öntözővízbe a kívánt termelési cél elérése érdekében.

Öntözés: A talaj nélküli kultúrák víz- és tápanyagellátására használt szórófejek széles választéka lehetővé teszi, hogy a kívánt termelési cél eléréséhez a legmegfelelőbb szórófejtípust, áramlási sebességet és konfigurációt válassza ki.

Az öntözővíz hőmérséklete: A kétrétegű cső, amelyet az általunk alkalmazott koextrudálási eljárással gyártunk, lehetővé teszi a különböző anyagok rétegekbe rendezett felhasználását, egy fehér külső és egy fekete belső réteget, így lehetővé teszi az egyes anyagok funkcionális előnyeinek együttes kihasználását:

  • A fekete belső réteg megakadályozza az algák növekedését a csövek belsejében, mivel a fény nem tud behatolni a csövek belsejébe.
  • A fehér külső réteg megakadályozza, hogy a benne lévő öntözővíz hőmérséklete elérje a növény számára kritikus értékeket, mivel a fehér szín a beeső napsugárzás nagy százalékát visszaveri.
  • A minőségi anyagok használata nagy ellenállást/védelmet biztosít a csőnek a közvetlen UV-sugárzással szemben.

Kapcsolat

Please activate your license to enable all features and receive new updates.

crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram